Lækker mayonnaise med Bamix stavblender.
Det er jo ikke fordi, at det er svært at lave en hjemmelavet mayonnaise, men hvis den laver sig selv på 10 sekunder, så er det bare lidt federe. Jeg har lige fået en Bamix stavblender og er først ved at lære at bruge den optimalt. Det er en kraftig lille satan af en maskine – ferrari-rød selvfølgelig – og den accelererer lige så hurtigt.
Nå – det er ikke en reklame for Bamix, men når den nu kan lave noget fedt, så er det værd at dele. Jeg har lavet en lille video, der viser hvor hurtigt du kan lave en mayonnaise derhjemme. Det er samme opskrift, som hvis du pisker den sammen i hånden. For laaaaag tid siden lavede jeg et indlæg, hvor jeg laver mayonnaise i hånden. Det kan læse mere om i dette indlæg. Der kan du også læse lidt om, hvad der sker under emulsionsprocessen. Du skal bruge:
- 2 æggeblommer (et bægre pasteuriseret æggeblommer)
- 1 tsk dijon sennep
- 1 spsk hvidvinseddike
- saft fra ½ citron
- 1 tsk salt
- 3 dl neutral olie
Bamix stavblender kommer med forskellige blenderhoveder. Du skal bruge emulsionhovedet. Hæld alle ingredienserne i en beholder. Sæt Bamix stavblenderen i og kør et par sekunder på lav hastighed. Fortsæt derefter på høj hastighed. 1 ,2, 3 – så har du hjemmelavet mayonnaise.