Grillsæsonen er allerede godt i gang her i huset, men solen behøver heller ikke at varme særlig meget før at grillen tændes. Kødet får ofte hovedrollen, men der skal jo lidt tilbehør til for at komme helt i mål. Her er grillet asparges med ricottaost et godt bud. Det er let, lækkert og så kan det laves ved grillen, så du ikke skal forlade grilløllen.
Som tilbehør til 2-3 voksne skal der bruges:
- et stort bundt grønne asparges
- 50 gram ricottaost
- ½ dusk persille
- ½ citron
- olivenolie
- salg & peber
Start med at knække den trevlede del af aspargesene af.
Vend aspargesene i lidt olivenolie og smid dem på grillen så de får lidt farve. Du kan sagtens først gå i gang med at grille dem imens kødet hviler, hvis det skal det. Aspargesene skal have grillstriber, men de skal ikke have så lang tid, at de falder helt sammen. Der må gerne stadig være bid i dem.
Du har selvfølgelig taget et skærebræt med ud til grillen, hvor du kan hakke persillen og skære citronen over.
Når aspargesene er færdige, lægger du dem i et fad, drysser med noget godt salt, peber, persille og små klumper ricotta. Pres en halv citron over og til sidst godt med olivenolie.
Vend det hele rundt et par gang, og det er klar.
Velbekomme
Jeg står selv og skal ud at finde en ny grill, til vores nye lejlighed.
Hvilken én kan du anbefale/bruger du selv?
Jeg har kig på en weber gasgrill fra http://www.xl-byg.dk, men vil gerne høre en madeksperts forslag 🙂
Hej Line. Jeg bruger selv en weber q300. Den har jeg haft i 5 år og er virkelig glad for den. Den varmer godt og jævnt, og så har den mulighed for indirekte varme. Derudover kan du sætte et rotisserie til (lidt inspiration her https://madmedmartin.dk/saftig-hamburgerryg-paa-grillrottiserie/). Det er jo ikke en minigrill, så når du skriver lejlighed, så skal du måske lige tjekke størrelsen først 🙂 Håber det kan bruges. Kig forbi bloggen igen. Martin