Så skal vi en hurtig tur til Spanien, og det bliver i bedste tapasstil. Albóndigas er kødboller i tomatsauce, og hvis man søger på albóndigas-opskrifter, findes der et hav af forskellige smagsvarianter. Med denne opskrift får du kødboller med en mild smag af røget paprika, og en næsten indkogt tomatsauce med sherry. En skøn lille smagsbombe.
Det er lidt svært at sige, hvor mange personer opskriften rækker til, for det afhænger af, hvad der serveres ved siden af.
Tomatsauce
Start med at lave farsen til kødbollerne.
Hak mandlerne fint i en lille blender. Det kan også gøres med en kniv, men stykkerne må ikke være alt for store i de små kødboller efter min mening. (smut mandlerne, hvis de stadig har skind)
Udblød brød i mælk. Hak persille, løg og hvidløg meget fint (blender eller kniv).
Kom løg, hvidløg, mandler, æg, brød, kød, paprika, salt og peber i en skål og ælt det godt sammen. Lad det hvile mens saucen forberedes
Til saucen hakkes løg og hvidløg fint. Saucen må gerne have lidt struktur, så her bruger jeg en kniv og ikke blenderen. Hæld olivenolie på en pande, og lad løg og hvidløg simre møre ved mellem varme. Drys sukker over så det får lov at karamellisere sammen med løgene.
Hæld sherry, tomat og laurbærblade ved og lad det simre til det er kogt ind og blevet en tyk sauce. Saucen må ikke være for flydende, for den skal kunne hænge fast på kødboller. Smag til med salt og peber.
Imens saucen koger ind, rulles der boller af farsen og de steges i smør og olivenolie. Når de er stegt færdige, lægges de over i tomatssaucen.
Server med lidt frisk hakket persille og eventuelt en tandstikke i, så den kan hapses lige fra fadet.
Er det ikke lige tapas-tid, så er albóndigas fremragende sammen med pasta. Jeg har smidt en opskrift på pasta med albóndigas på pasta-eksperten.dk (følg linket). Sammen fremgangsmåde, anden mængde 🙂
Velbekomme
Mums, de ser gode ud!
Det skal jeg da lave i aften 🙂
Hej Stine. Tak for det 🙂 Hilsen Martin